Ani Țară Ap (G)
2017–2018 Uruguay U18 6 (1)
2018–2019 Uruguay U20 12 (2)
2020– Uruguay 16 (1)
* Apariții și goluri pentru echipa de club doar în cadrul campionatului intern la data de 22:15, 29 August 2021 (UTC)
# Selecții și goluri la națională până la data de 9 September 2021

Ronald Federico Araújo da Silva (născut pe 7 martie 1999 în Rivera, Uruguay) este un fotbalist uruguayan care joacă pe postul de fundaș central la echipa națională a Uruguayului și la clubul catalan, F. C. Barcelona, din La Liga, Spania.

Carieră

Barcelona

La 29 august 2018, Araújo a semnat un contract pe cinci ani cu FC Barcelona pentru o sumă de 1,7 milioane de euro, plus 3,5 milioane în diverse variabile; a fost inițial repartizat către echipa de rezervă din Segunda División B. Și-a făcut debutul cu prima echipă -și în La Liga- pe 6 octombrie anul următor, ieșind de pe bancă pentru a-l înlocui pe Jean-Clair Todibo în minutul 73 al unei victorii cu 4-0 pe teren propriu împotriva lui Sevilla; cu toate acestea, a fost eliminat în minutul 86 după ce l-a faultat pe Javier Hernández.

Pentru sezonul 2020–21, Araújo a fost promovat în echipa principală, primind tricoul numărul 4, care a fost purtat anterior de Ivan Rakitić. Pe data de 19 decembrie 2020, a marcat primul său gol în La Liga pentru Barcelona într-o remiză 2-2 pe teren propriu împotriva lui Valencia.

Statistici

La meciul jucat pe 15 septembrie 2021.
Club Sezon Campionat Cupă Continental Altele Total
Divizie Meciuri Goluri Meciuri Goluri Meciuri Goluri Meciuri Goluri Meciuri Goluri