I dagens värld har
TV-året 1988 blivit ett ämne av stor relevans och intresse för ett brett spektrum av människor. Oavsett om det beror på dess inverkan på samhället, dess historiska relevans eller dess inflytande på nuet, är
TV-året 1988 ett ämne som väcker nyfikenhet och uppmärksamhet hos flera publiker. Genom historien har
TV-året 1988 varit föremål för studier, debatt och analys, och dess betydelse är fortfarande påtaglig idag. I den här artikeln kommer vi att grundligt utforska de olika aspekterna av
TV-året 1988, från dess ursprung till dess relevans i den samtida världen, för att ge en fullständig och detaljerad översikt av detta spännande ämne.
Händelser
Januari
Februari
April
Maj
Juli
Augusti
September
December
TV-program
ABC
Sveriges Television
- 1 januari - Repris från 1980 av brittiska kortfilmen Plankan (The Plank)
- 1 januari - Ungdomsmagasinet Druvan med Felix Herngren, Lisa Holmqvist, Rebecca de Ruvo
- 1 januari - TV-pjäsen Måsen med Bibi Andersson, Reine Brynolfsson, Stina Ekblad, Gunilla Nyroos med flera.
- 1 januari - Repris från 1982 av TV-filmen Ivanhoe
- 2 januari - Kriminalserien Som man ropar med Tomas Norström, Göran Engman, Unni Kristin Skagestad med flera.
- 3 januari - Dokudramat Fyra dagar som skakade Sverige med Ernst-Hugo Järegård, Sven Lindberg, Helge Skoog, Lars-Erik Berenett, Allan Svensson med flera.
- 5 januari - Farsen Ta mej! Jag är din! från Fredriksdalsteatern med Nils Poppe
- 7 januari - Dramaserien Clark Kent med Gösta Engström, Ewa Fröling, Mona Seilitz, Anneli Martini med flera.
- 8 januari - Australiska miniserien Ärans svärd (Sword of Honour)
- 9 januari - Videotipset med Bengt Alsterlind
- 9 januari - Ny omgång av Här är ditt liv med Lasse Holmqvist
- 11 januari - Ny omgång av Café Wadköping med Kristin Göthe och Bodil Vesterlund Tingsby
- 12 januari - Brittiska serien Den lille vampyren (The Little Vampire)
- 12 januari - Premiär för amerikanska komediserien Alf (ALF)
- 13 januari - Ny omgång av dramaserien Träpatronerna med Rune Turesson, Ann-Marie Gyllenspetz, Gunilla Nyroos, Tommy Johnson med flera.
- 15 januari - Komediserien Guld med Lena Dahlman, Bert-Åke Varg, Bengt Andersson, Johan Rabaeus, Lis Nilheim med flera.
- 17 januari - Intervjuserien Alltid på en söndag med Annika Hagström
- 18 januari - Brittiska dramaserien Drama kring ung dansör (Have His Carcase)
- 18 januari - Ny omgång av Listan med Annika Jankell och Staffan Dopping
- 19 januari - TV-filmen Det blir bättre i vår med Pontus Gustafson, Göran Engman, Lars-Erik Berenett, Björn Gustafson
- 19 januari - Brittiska kriminalserien Ett expertvittnes död (Death of an Expert Witness) med Roy Marsden som Adam Dalgliesh vid Scotland Yard
- 20 januari - Premiär för amerikanska komediserien Våra värsta år (Married… with Children)
- 27 januari - Ny omgång av aktualitetsprogrammet 20:00 med Katarina Hultling
- 30 januari - Matlagningsprogrammet Matresan med Erik Lallerstedt
- 30 januari - Ny omgång av västtyska Kliniken (Die Schwarzwaldklinik)
- 30 januari - Premiär för Tropicopop med Thomas Gylling
- 1 februari - Caféprogrammet Café Luleå med Lasse Eriksson som programledare
- 8 februari - Repris från 1984 av serien Alice i Underlandet med Jessica Zandén och Yvonne Lombard
- 10 februari - Brittiska komediserien I nöd och lust (In Sickness and in Health)
- 11 februari - Faktaserien Världens television med Lasse Boberg och Agneta Bolme
- 14 februari - Ny omgång av Kulturen med nya programledaren Ulrika Knutson
- 16 februari - Ny omgång av Femettan med Staffan Ling
- 18 februari - TV-filmen Nya tider med Anders Lönnbro, Thomas Nystedt med flera.
- 19 februari - Amerikanska serien Mitt i vimlet - Molly Dodd (The Days and Nights of Molly Dodd)
- 22 februari - Ny omgång av Filmkrönikan med Nils-Petter Sundgren
- 1 mars - TV-pjäsen Frökens fröken med Sif Ruud, Solveig Ternström, Jan Blomberg, Anders Ahlbom med flera.
- 1 mars - Ny omgång av Plus med Sverker Olofsson
- 1 mars - Ny omgång av amerikanska kriminalserien Cagney och Lacey (Cagney and Lacey)
- 2 mars - TV-pjäsen Tunneln med Sven-Bertil Taube och Björn Gustafson
- 3 mars - Ny omgång av musikprogrammet Gig med Carin Hjulström-Livh
- 4 mars - Ny omgång av dramaserien Varuhuset med Christina Schollin, Marika Lindström, Inga Gill med flera.
- 5 mars - Norsk-svenska komediserien Flyttbyrån Pilen med Tomas von Brömssen
- 5 mars - Ny omgång av Nattsudd med Svante Grundberg och Björn Wallde
- 7 mars - Nyzeeländska TV-filmen Ring så pratar vi (Talkback)
- 8 mars - TV-filmen Behöriga äga ej tillträde med Anita Ekström, Lena T. Hansson, Maria Johansson, Lars-Erik Berenett med flera.
- 11 mars - Ny omgång av Lagt kort ligger med Magnus Härenstam
- 13 mars - Brittiska komediserien Flickornas favorit (Brush Strokes)
- 14 mars - Premiär för danska dramaserien Matador
- 15 mars - Premiär för dramaserien Xerxes med Benny Haag, Thomas Roos, Yvonne Lombard, Helge Skoog, Jan Blomberg med flera.
- 15 mars - Spanska dramaserien Hjärtats sång (Romanza final)
- 16 mars - Kriminalserien Kuriren med Anders Ahlbom, Haakon Svensson, Susanne Schelin med flera.
- 20 mars - Dokumentären En rufflares väg, om skatteflyktingen Ulf Berner
- 27 mars - 48:e och sista avsnittet av såpan Goda grannar
- 28 mars - Ny omgång av Café Sundsvall med Gnesta-Kalle (Rune Gnestadius) som programledare
- 1 april - Västtyska serien Skatten i Ingenmansland (Der Schatz im Niemandsland)
- 1 april - Amerikanska TV-filmen Flyg till månen (Rocket to the Moon)
- 3 april - TV-pjäsen Alice Babs bor inte här längre med Meta Velander, Björn Gedda, Claire Wikholm med flera.
- 4 april - Amerikanska komediserien Fresno (Fresno)
- 8 april - Serien Fräcka fredag med Malena Ivarsson.
- 9 april - Ny omgång av Vi i femman med Lennart Edberg
- 9 april - Ny omgång av amerikanska deckarserien Miami Vice
- 16 april - Underhållningsserien Dizzie Tunes från Norge
- 16 april - Ny omgång av Familjen Cosby (The Cosby Show)
- 16 april - Amerikanska miniserien Blod och orkidéer (Blood and Orchids)
- 17 april - Andra omgången av brittiska komediserien Gift och ogift (Executive Stress)
- 18 april - Premiär för Kafé Karlstad med Ulf Schenkmanis
- 18 april - Direktsända operan Christina med Margareta Hallin, Per-Arne Wahlgren med flera.
- 22 april - Ny omgång av I trädgårdslandet med Bertil Svensson
- 24 april - TV-pjäsen Vendetta i en etta med Johan Rabaeus, Ann Petrén, Lena Endre, Ia Langhammer med flera.
- 26 april - TV-pjäsen Sarkofagen med Anders Ahlbom, Axelle Axell, Stefan Ekman, Katarina Ewerlöf, Lis Nilheim med flera.
- 27 april - Amerikanska komediserien Hemma hos Garry (It's Garry Shandling's Show)
- 28 april - Amerikanska TV-filmen Barnum, cirkuskungen (Barnum)
- 7 maj - Ny omgång av Kryzz med Arne Hegerfors och Totte Wallin
- 7 maj - Underhållningsserien Fådda blommor med Lasse Brandeby som Kurt Olsson
- 7 maj - Västtyska kriminalfilmen Brottsplats Duisburg (Tatort - Freunde)
- 9 maj - Barnprogrammet Rutan med Ika Nord med flera.
- 9 maj - Caféprogrammet Café Falun med Ulla Zetterberg
- 10 maj - Frågesporten Minnesmästarna med Åke Strömmer
- 14 maj - Brittiska kriminalserien Kamratfesten (Gaudy Night)
- 14 maj - Amerikanska TV-filmen Sanningens pris (News at Eleven)
- 16 maj - Ny omgång av brittiska komediserien 'Allå, 'allå, 'emliga armén
- 17 maj - Kortfilmen Den elake polisen av Ulf Malmros med Micke Dubois
- 21 maj - Specialsändning av Jacobs stege från Moskva med Jacob Dahlin och Jurij Nikolajev
- 21 maj - Australiska dramaserien Den sista utposten (The Last Frontier)
- 24 maj - Andra omgången av italienska dramaserien Bläckfisken (Piovra)
- 2 juni - Repris från 1985 av miniserien Inte för vinnings skull (A Woman of Substance)
- 13 juni - Repris från 1987 av Solstollarna
- 14 juni - Ny omgång av amerikanska Dallas
- 16 juni - Brittiska dramaserien Håll drömmen levande (Hold the Dream)
- 17 juni - Ny omgång av Carl-Anton i Vita Bergen med Carl-Anton Axelsson
- 19 juni - Repris från 1976 av Sesam (Sesame Street)
- 27 juni - Ny omgång av Maktkamp på Falcon Crest (Falcon Crest)
- 1 juli - Amerikanska miniserien Iskallt mord (Doubletake)
- 2 juli - Brittiska kriminalserien En perfekt spion (A Perfect Spy)
- 2 juli - Repris från 1985 av Nöjesmassakern
- 5 juli - Underhållningsserien Sommar vid sundet med Lasse Holmqvist och gäster
- 9 juli - Västtyska dramaserien Sommar i Lesmona (Sommer in Lesmona)
- 10 juli - Brittiska kriminalserien Kalla mig Jack (Call Me Mister)
- 22 juli - Repris från 1981 av italienska dramaserien Kristus stannade i Eboli (Cristo si è fermato a Eboli)
- 26 juli - Serien Sommarauktion med Bengt Jacobsson och Gunnar Bernstrup
- 27 juli - Amerikanska miniserien Lyckans land (The Far Country)
- 30 juli - Australiska komediserien Hemma hos morsan (Mother and Son)
- 30 juli - Underhållningsserien Göta kanal med Hans Waldenström och gäster
- 5 augusti - Underhållningsserien Med nöje på Dalarö med Bosse Larsson, Jacob Dahlin, Carl-Uno Sjöblom och gäster
- 11 augusti - Nostalgiprogrammet Jag minns mitt 50-tal med Berndt Egerbladh
- 12 augusti - Amerikanska TV-filmen I själ och hjärta (As Summers Die)
- 20 augusti - Australiska Dame Edna Show med Barry Humphries
- 22 augusti - Premiär för Unga tvåan med Gila Bergqvist och Jan Trolin
- 22 augusti - Ny omgång av Femettan med Staffan Ling
- 23 augusti - Ny omgång av I trädgårdslandet med Bertil Svensson
- 24 augusti - Kanadensiska serien Anne på Grönkulla (Anne of Green Gables)
- 27 augusti - Repris från 1985 av dramaserien Åshöjdens BK
- 28 augusti - Ny omgång av Filmkrönikan med Nils-Petter Sundgren
- 29 augusti - Spanska dramaserien Lorca – en diktares död (Lorca, muerte de un poeta)
- 31 augusti - TV-pjäsen Städaren med Roland Jansson och Sten Ljunggren
- 2 september - Brittiska komediserien Chelmsford år 123 (Chelmsford 123)
- 3 september - Underhållningsserien Lörda' me' Larssons med Bosse Larsson och gäster
- 3 september - Ny omgång av amerikanska komediserien Alf
- 4 september - Barnserien Det finns folk som har svans med Eva Remaeus
- 9 september - Musikprogrammet Lönnå i tonhallen med Kjell Lönnå och gäster
- 10 september - Barnserien Charles Nonsens med Johan Hagelbäck
- 20 september - Ny omgång av Karlstad café med Ulf Schenkmanis
- 21 september - Tredje omgången av 20:00 med Katarina Hultling
- 23 september - TV-filmen Månguden med Tomas Laustiola, Per Myrberg, Agneta Ekmanner med flera.
- 25 september - Ny omgång av Mellan himmel och jord med Siewert Öholm
- 25 september - Ny omgång av amerikanska polisserien Cagney och Lacey (Cagney & Lacey)
- 26 september - Nypremiär för Landet runt med Larz-Thure Ljungdahl
- 28 september - Amerikanska serien Mannen från rymden (Starman)
- 2 oktober - TV-pjäsen En far med Thommy Berggren, Ewa Fröling, Melinda Kinnaman, Claes Månsson, Ernst Günther, Börje Ahlstedt med flera.
- 3 oktober - Dramaserien Stoft och skugga med Ewa Carlsson, Peder Falk, Kim Anderzon, Sten Ljunggren
- 4 oktober - Ny omgång av Sånt är livet med Åke Wilhelmsson, Kari Storækre och Sten Hedman
- 4 oktober - Ny omgång av Café Sundsvall med Gunnar Arvidsson som gästades av Hovsångerskan Hjördis Schymberg.
- 4 oktober - Frågesporten Djur eller hur? med Arne Weise och Carl-Uno Sjöblom
- 5 oktober - Ny omgång av Svar direkt med Siewert Öholm
- 7 oktober - Underhållningsserien Hasse och hans vänner med Hasse Andersson och gäster
- 8 januari - Ny omgång av Barnjournalen med Bengt Fahlström
- 8 oktober - Brittiska kriminalserien Rubrikernas man (Inside Story)
- 9 oktober - Ny omgång av Världsmagasinet med Eva Remaeus
- 9 oktober - TV-pjäsen Oväder med Ernst-Hugo Järegård, Per Oscarsson, Björn Gustafson, Lena T. Hansson med flera.
- 12 oktober - TV-filmen Under tiden med Maria Hedborg, Göran Ragnerstam med flera.
- 13 oktober - Amerikanska serien Läderlappen från 1966
- 13 oktober - Ny omgång av Listan med Annika Jankell
- 14 oktober - Brittiska komediserien Tak över huvudet (Home to Roost)
- 15 oktober - Ny omgång av underhållningsserien Jacobs stege med Jacob Dahlin
- 16 oktober - Ny omgång av Bullen med Martin Timell
- 16 oktober - TV-pjäsen Påsk med Gunnel Broström, Krister Henriksson, Ewa Carlsson, Jan-Olof Strandberg med flera.
- 16 oktober - Ny omgång av amerikanska komediserien Familjen Cosby (The Cosby Show)
- 20 oktober - Faktaserien Beslutsfattarna med Jan Guillou
- 21 oktober - Ny omgång av Fådda blommor med Lasse Brandeby som Kurt Olsson
- 21 oktober - Barnserien Mimmi av Viveca Lärn
- 22 oktober - Komediserien Angne & Svullo med Hans Crispin och Mikael Dubois
- 24 oktober - Amerikanska krigsserien Pluton B i Vietnam (Tour of Duty)
- 24 oktober - Ny omgång av Trafikmagasinet med Carl-Ingemar Perstad
- 26 oktober - Kriminalserien Polisen som vägrade ta semester med Per Oscarsson, Stefan Ljungqvist, Evert Lindkvist, Alf Nilsson med flera.
- 29 oktober - Ny omgång av Lagens änglar (L.A. Law)
- 30 oktober - TV-pjäsen Skärbrännaren med Johan Hedenberg och Leif Stålhammar
- 30 oktober - Ny omgång av Läslustan med Gunnar Arvidsson
- 2 november - Ny omgång av Rekord-Magazinet med Jan Guillou
- 3 november - Svepet med John Chrispinsson, Agneta Bolme och Tomas Bolme
- 4 november - Ny omgång av brittiska komediserien 'Allå, 'allå, 'emliga armén
- 6 november - TV-pjäsen VD med Ernst-Hugo Järegård, Johan Rabaeus, Helena Bergström
- 6 november - Tredje omgången av Packat & klart från Falun
- 7 november - Fransk-italienska miniserien Spel för livet (Music Hall)
- 8 november - Ny omgång av caféprogrammet Café Norrköping med Ragnar Dahlberg
- 11 november - Ny omgång av På spåret med Ingvar Oldsberg
- 12 november - Underhållningsserien Zick Zack med Bengt Bedrup, Monica Dominique, Tommy Engstrand och Pa Neumüller
- 13 november - TV-pjäsen Svart skyddsängel med Peter Kneip, Rikard Wolff och Ola Isedal
- 14 november - Dramaserien Kråsnålen med Ernst Günther, Philip Zandén, Lena Endre med flera.
- 14 november - Barnprogrammet Ika i rutan med Ika Nord
- 17 november - TV-filmen Enligt beslut, regisserad av Carin Mannheimer, med Thomas Nystedt
- 18 november - Underhållningsserien Här är Lasse med Lasse Holmqvist och gäster
- 23 november - Ny omgång av Maktkamp på Falcon Crest (Falcon Crest)
- 24 november - TV-filmen Sommarens tolv månader med Bergljót Árnadóttir, Hans Mosesson, Göran Stangertz, Pierre Lindstedt med flera.
- 26 november - Premiär för Svar i Lund
- 27 november - TV-pjäsen Tonmålaren med Philip Zandén, Yvonne Schaloske med flera.
- 27 november - Brittiska deckarserien Pulaski (Pulaski)
- 1 december - Årets julkalender är Liv i luckan med julkalendern med Staffan Ling, Bengt Andersson, Sissela Kyle, Bert-Åke Varg med flera.
- 2 december - Brittiska komediserien Clarence (Clarence)
- 2 december - Amerikanska miniserien Bilarnas kung (Ford: The Man and the Machine)
- 4 december - TV-pjäsen Timmarna med Rita med Gunilla Nyroos och Lennart Hjulström
- 5 december - Ny omgång av Spanarna på Hill Street (Hill Street Blues)
- 6 december - Caféprogrammet Café Småland med Tomas Arvidsson
- 11 december - TV-pjäsen Missilen med Joel Abrahamsson, Rozita Auer, Wallis Grahn med flera.
- 13 december - Komediserien Familjen Scheedblad med Max von Sydow, Hasse Alfredson, Örjan Ramberg, Per Mattsson med flera.
- 15 december - TV-pjäsen Bara Sara med Lisen Schultz, Maria Hedborg, Helena Bergström, Niklas Falk med flera.
- 18 december - TV-pjäsen Begriper du inte att jag älskar dig med Mona Malm, Börje Ahlstedt, Solveig Ternström, Anders Ekborg med flera.
- 19 december - Brittiska dramaserien Christabel (Christabel) med Elizabeth Hurley med flera.
- 23 december - Leksakernas julafton, dubbat av Per Myrberg, Philip Zandén, Inga-Lill Andersson med flera.
- 23 december - Ny omgång av brittiska Hem till gården (Emmerdale Farm)
- 23 december - Ny omgång av brittiska komediserien Javisst, herr premiärminister (Yes, Prime Minister)
- 25 december - Ungdomsserien Dårfinkar och dönickar med Lena Strömberg, Gunnel Fred, Margreth Weivers, Lars-Erik Berenett med flera.
- 27 december - Repris från 1984 av Gäster med gester
- 27 december - Amerikanska miniserien Kärlekens villkor (Story of a Marriage)
- 30 december - Musikprogrammet Allsång med Kjell Lönnå med Kjell Lönnå
TV3
Franska TV5
Sky Channel
Syndikering
Födda
Avlidna
Referenser
Fotnoter
Externa länkar